Kodlama ve Robotik Eğitimi

“Tüketen değil üreten bir nesil yetiştirme amacıyla; Kodlama ve Robotik Eğitimi”

Refahiye Meslek Yüksekokulu Akademi ve Değerler Kulübü ile Refahiye Anaokulu arasında dört oturumda gerçekleştirilecek “5. Yaş Kodlama ve Robotik Eğitimi” çocuklarımızın büyük ilgisiyle başladı.

Kodlama ve Robotik olmak üzere iki bölümden oluşan eğitimler, Yüksekokul Elektronik ve Otomasyon Bölümü Mekatronik Programı Öğr. Gör. Sedat Turan tarafından verilmektedir.

Yapılan eğitimin önemi hakkında bilgi veren Turan, dijital yerliler olan çocuklarımızın dijital becerilerle donatarak yetiştirilmesi, onları gelecekte Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersine hazırlık, ilköğretim seviyesinde başlayarak TÜBİTAK robot bilim projeleri, ulusal ve uluslararası yarışmalara algoritma geliştirmek, görsel programlamayı öğrenmek, robot bilim bileşenlerini öğrenerek, güncel teknolojinin farkında olmak ve bu bileşenleri kullanarak özgün projeler üretebilen nesiller yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda 5 yaş grubumuzdaki çocuklarımız bu gelişimin ilk adımını atmış bulunmaktadırlar. Eğitim ile okulöncesi çocuklarımız; bilgisayar dünyası ve teknoloji ile tanışma, mühendislik konusunda algının oluşması ve geliştirilmesi, problem çözme becerisi, algoritmik düşünme, sistem temelli düşünme, çok boyutlu düşünme becerisinin geliştirilmesi, olaylara farklı bakış açılarından bakmayı öğrenme, ben de yapabilirim bilincinin oluşması gibi hayatın her alanında ihtiyaç duyduğu pratikleri öğrenmeye başlamıştır.

Eğitimlerde öğretim elemanı tarafından hazırlanmış kodlama eğitici oyunlar, Code.org kodlama bilgisayar oyunları ve O-Bot Robot kiti kullanılmıştır. Eğitim oturum sonunda Mekatronik Programı öğrencilerinin geliştirmiş olduğu robotlar çocuklara sergilenmiştir